Bleskovky

  • 11:55 Likvidační a záchranné práce v areálu ve Vrběticích, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, potrvají do poloviny příštího roku, pokud práce policie a hasičů nezkomplikuje počasí. Na tiskové konferenci to dnes řekl první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Dva sklady s municí vybuchly v areálu v roce 2014.
  • 11:25 Uživatelé postižení novým vyděračským virem, takzvaným ransomwarem, nemohou kontaktovat hackery, kteří za útokem stojí. E-mailovou schránku, kterou si útočníci pro komunikaci ohledně výkupného a odblokování zašifrovaných dat zřídili, německý poskytovatel elektronické pošty Posteo zrušil. Kybernetický útok naplno vypukl v úterý, kdy napadl počítače po celém světě včetně firem, jako jsou ropná společnost Rosněfť, dánský rejdař Maersk či britská reklamní společnost WPP, terčem bylo i Česko. 
  • 11:05 Správci mýtného systému, společnosti Kapsch, vadí způsob, jakým ministerstvo dopravy nakládá s citlivými daty v tendru na správu mýtného systému po roce 2019. Firma kritizuje to, že úředníci vydávají datová média s citlivými informacemi každému z uchazečů. V původní dohodě měli citlivé informace získat pouze uchazeči, kteří prošli kvalifikací a kteří podepíšou dohodu o mlčenlivosti, řekl mluvčí Kapsche David Šimoník. Ministerstvo se zatím nevyjádřilo. 
  • 10:52 Revizní posudek uvádí, že akcie důlní OKD byly při privatizaci v roce 2004 oceněny chybně. Znalec Rudolf Doucha ze společnosti Vox Consult údajně tehdy nezapočítal mimo jiné 23 dceřiných společností a další majetek. Posudek je podle Lidových novin (LN) u Obvodního soudu pro Prahu 2, další jednání je stanoveno na 19. července. Kromě Douchy je v kauze obžalován bývalý místopředseda Fondu národního majetku Pavel Kuta a jeho kolega Jan Škurek.
  • 10:35 Provoz na železničním tahu mezi Prahou a Děčínem u Libčic nad Vltavou stojí, vlak v úseku srazil člověka. Na místo jedou záchranáři a policie, řekly mluvčí policistů Jana Dětská a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Zastavena je regionální doprava i rychlíky.

Další bleskovky